Islami është rruga e vërtet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prindi im nuk dëshiron të ndëgjojë rreth Teuhidit?

Shko poshtë

Prindi im nuk dëshiron të ndëgjojë rreth Teuhidit?  Empty Prindi im nuk dëshiron të ndëgjojë rreth Teuhidit?

Mesazh  muslim Fri Jul 15, 2011 1:21 am

Eselamu alejkum Ue Rrahmetullah..

Pyetja ime është rreth babait tim i cili falet pesë kohë dhe beson se ky është Islami (vetëm me faljen e namazit), agjëron dhe poashtu jep zekatin, mirëpo kur flas me atë për Teuhidin para atij, as që ia vë veshin fare dhe nuk i intereson fare, dhe se fjalët e mia i konsideron thjesht mendime të disa grupacioneve dhe nuk më përgjigjet. Kur flasim ai më thotë ne nuk jemi të afganistanit që ta nxjerim ligjin e All llahut në praktiktë dhe ti ruajm kufijtë e tij, dhe e ngrit zërin shumë me mua, shoh në fytyrën e tij mllef të madh shkaku i fjalëve të mia, veçanërisht kur flasim për ata që gjykojnë sot në kohën tonë dhe kufrit (mohimit) të tyre, për Hamasin (grup në Palestinë) konkretisht. Më këshilloni cfarë të bëjë nëse vazhdon ai në këtë gjendje?

Ne jetojmë në Gazza pra, nuk kemi mundësi të braktisim vendin tonë asesi. Dhe se unë ende jam student dhe nuk kam mundësi aspak të gjejë zgjidhje, më jepni përgjigje dhe mos më lini kështu të verbër në mes të shkretirës, All llahu ju bekoftë hoxhë i nderuar Ebu Muhamed el Makdesi dhe gjithë ata që flasin të vërtetën haptasi.
Eselamu Alejkum Ue Rrahmetullah


Përgjigje: Ue Alejkum selam ue Rrahmetullah

Kështu pra është gjendja e popullit të thjeshtë në vendet tona, janë edukuar, janë rritur dhe janë plakur duke ulur kokën para udhëheqësve, pranimin e gjykimeve të tyre dhe pasimi i tyre nga frika prej riskut, apo nga frika nga tirania e tyre dhe dënimet e tyre.

Por All llahu i ka dhuruar këtij Ummeti vigjilencë (zgjim) dhe e ka kthyer këtë gjeneratë në fenë e vërtetë dhe ia ka mundësuar kuptimin e intrigave të armiqëve dhe ia bëri të dashur thirjen në Teuhid (njësimin e All-llahut Një) dhe luftën në rrugë të All-lahut, ti falendero All-llahun që të ka bërë prej tyre dhe kujto gjendjen tënde të mëparshme.
Dhe trajtoje babin tënde me butësi dhe përsose trajtimin ndaj tij, dhe ki mëshirë ndaj tij në thirrjen tënde dhe qartësimin e çështjes dhe përkujto fjalën e të Lartësuarit: “..Ashtu (jo besimtarë) ishit edhe ju më parë, e All-llahu ju dhuroi (besimin) ..(Kur’an 4:94), dhe mos e braktis shtëpinë e babit tënd e as të familjes tënde, jo që kushtet e jetesës janë të vështira dhe se ske mundësi të blesh shtëpi tjetër, jo vetëm për këtë shkak, por që të vazhdosh në thirjen ndaj prindit tënd dhe ti tregosh aty të vërtetën me urtësi dhe këshillë të mirë, dhe ti mos e ngrit zërin ndaj tij edhe nësë ai e ngrit zërin ndaj teje, dhe je i sinqertë në lutjet e tua që All-llahu ta udhëzojë në të vërtetën dhe rrugën më të drejtë.

All llahu të dhashtë suksese dhe e ndihmoftë me ty fenë e Tij
muslim
muslim
Admin

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/07/2011
Age : 29
Location : Kosovo

https://islami-rruga-evertet.forumsr.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi