Islami është rruga e vërtet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa hadithe rreth xhenetit te Allahut s.u.t

Shko poshtë

Disa hadithe rreth xhenetit te Allahut s.u.t Empty Disa hadithe rreth xhenetit te Allahut s.u.t

Mesazh  Agron Thu Jul 14, 2011 9:14 pm

Disa hadithe rreth xhenetit te Allahut s.u.t
Eselamu alejkum inshallah tani do ti paraqes disa hadithe te pejgamberit s.a.w.s rreth xhenetit te Allahut azze ve xhele :


1.Transmeton Ebu Hurejra nje hadith kudsi nga pejgamberi s.a.w.s:
Thote Allahu: Kam pergadite per robt e mi te devotshem ate qe syri e njeriut se ka pa asnjehere, veshi se ka ndegju asnjehere dhe smundet njeriu ti paramendoj tmirat qe do ti ket.

2.Transmeton Enesi se pejgamberi s.a.w.s ka thene:
Ai i cili e ka graden me te ulet ne xhenet do ti ket 10 sherbetore dhe secili prej tyre ne njeren dore do te mbaje nje fletushk prej ari dhe ne doren tjeter fletushk prej argjendi.

3.Transmeton Abdullah Ibn Mes'di se e ka degjuar pejgamberit e Allahut te thote ne nje hadith kudsi: E pyeti Musai a.s Allahun se cili eshte shperblimi i atij i cili ka pe pak hise ne xhenet ? Allahu tha ai i cili ka 10 her me shum sesa nje mbret ne kete dynja.Pastaj e pyeti Musai a.s Allahun se cili eshte shperblimi i atij i cili ka i tha se per robt e mi te devotshem ne kopshetet e tyre kam mbjelle pem me duarte e mia , xhenetin e tyre e kam pergadit per vet duarte e mia , kam pergadit per ta ate qe syri i njeriut se ka pa, veshi se ka ndegju dhe smund ta paramendoj njeriu ate qka kam pergadit per te.

4.Muadh Ibn Xhebeli transmeton se pejgamberi s.a.w.s ka thene:
Njerzit do te hyne ne xhenet pa mjekrra, ma qime, do te jen me sy te shkruar dhe do te jne ne moshen 33 vjeqare.

5.Transmeton Ebu Seid el Hudri se pejgamberi s.a.w.s ka thene: Kur te hyne banoret e xhenetit ne xhenet do te thirre nje thirres dhe do te thote: Ju do te jeni te shendosh asnjehere nuk do te semureni, do te jeni te ri asnjehere nuk do te plakeni, do te jeni te gjalle asnjehere nuk do te vdisni dhe do te jeni te lumtur asnjehere nuk do te brengoseni ne xhenetin e Allahut s.u.t

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotë:

"إن الشيطان قال وعزتك يا رب لا أبرح أغوى عبادك ما دامت أرواحهم في أجسادهم ، فقال الرب : وعزتي وجلالي لا أزال أغفر لهم ما استغفروني".

“Shejtani tha: pasha Krenarinë Tënde do të vazhdoj të devijoj robërit e Tu përderisa janë gjallë. Zoti i tha: pasha Krenarinë dhe Madhështinë Time, do të vazhdoj tua fali përderisa ata kërkojnë falje prej Meje”. (Shejh Albani e vlerëson si hadith Sahih, e transmetojnë Ahmedi dhe tjerët).


Agron
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi