Islami është rruga e vërtet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hadithet e Ramazanit

Shko poshtë

Hadithet e Ramazanit  Empty Hadithet e Ramazanit

Mesazh  muslim Thu Jul 14, 2011 9:17 pm

1 . Transmeton Abdullah ibën Abazi ( Allahu qoftë i kënaqur prej tij ) se : “Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ishte më bujari nga njerëzit , ndërsa gjatë Ramazanit kur takonte Xhibrilin bëhej më bujari që mund të ishte ndonjëherë , e takonte Xhibrilin në Ramazan për çdo natë dhe lexonin Kuranin , vërtet Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ishte në mirësi më i shpejtë se era “ ( Buhariu dhe Muslimi ) .

2 . Është pyetur Aishja ( Allahu qoftë i kënaqur prej saj ) për formën e namazit të të Dërguarit , salallahu alejhi ue selem , gjatë muajit të Ramazanit ? ndërsa ajo ishte përgjigjur : Nuk i ka shtuar në Ramazan dhe jashtë tij më tepër se njëmbëdhjetë rekate , i falte katër mos pyet për bukurinë dhe zgjatjen e tyre , pastaj i falte katër tjera mos pyet për bukurinë dhe zgjatjen e tyre , pastaj i falte tri . I thash : O i Dërguar i Allahut a flen para se të falësh vitrin ? E ai ma kthehu : Oj Aishe , nëse sytë më flejn nuk më flen zemra “ ( Buhariu dhe Muslimi ) .

4 . Transmeton Ebu Hurejra ( Allahu qoftë i kënaqur prej tij ) se i Dërguari i Allahut ,salallahu alejhi ue selem ka thënë : “ Agjërimi nuk është vetëm heqje dorë nga ngrënja dhe pirja , por gjithashtu nga fjalët e kota dhe të ndyta . Nëse dikush iu zemron , mallkon apo iu ngacmon , ju duhet të thoni : Unë jam agjërueshëm , unë jam agjërueshëm “ .

5 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Allahu nuk ka nevojë për agjërimin e personit i cili nuk heqë dorë nga gënjeshtrat ose veprimet e lidhura me to “ .

6 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Ndoshta personi që është agjërueshëm nuk do të arrijë asgjë për agjërimin e tij , përveç urisë , dhe ndoshta ai qëndron duke u falur tërë natën , nuk do të arrijë asgjë përveç pagjumësisë “ .

7 . Transmetohet se i Dërguari i Allahut ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Nëse ndokush nga ju është agjërueshëm le të bëjë iftar me hurma , në qoftë se nuk ka hurma , atëherë me ujë . Vërtetë uji është pastrues “ .

8 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Vija ndarëse mes agjërimit tonë dhe agjërimit të ehli kitabit është ngrënia e syfyrit “ ( Muslimi ) .

9 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Syfyri është ushqim i bereqetshëm , prandaj mos e leni , së paku pini një gllënkë ujë , ngase Allahu dhe melekët bëjnë dua për atë që ngrihet për të ngrënë syfyr “ ( Sahih Ebu Davud ).

10 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Njerëzit janë në të mir përderisa e nxitojnë iftarin “ ( Mutefekunalejhi ) .

11 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Agjëruesi në kohë të iftarit posedon një dua që nuk refuzohet “ ( Sahih Ibën Maxheh ) .

12 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Kush e ushqen një agjërues , do të ketë shpërblim sikurse agjëruesi , duke mos i munguar asgjë nga shpërblimi i agjëruesit “ ( Ahmedi ,Nesaiu , Albani e ka vërtetuar ) .

13 . Pejgamberi ,salallahu alejhi ue selem , ka thënë : “ Qoftë i poshtëruar ai rob që arrin muajin e Ramazanit dhe nuk i janë falur mëkatet “ ( Tirmidhiu ).
O njerëz! Frikësojuni Zotit tuaj dhe frikësojuni Ditës, kur prindi nuk do të mund ta ndihmojë aspak fëmijën e vet, e as fëmija nuk do të mund ta ndihmojë sado pak prindin e vet! Premtimi i Allahut është vërtet i sigurt, prandaj mos e lini jetën e kësaj bote t'ju mashtrojë dhe as djallin mos e lini t'ju mashtrojë për Allahun. (Sure Lukman:
muslim
muslim
Admin

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/07/2011
Age : 29
Location : Kosovo

https://islami-rruga-evertet.forumsr.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi